پارچه های نخی از الیاف پنبه تهیه می شوند که این پارچه ها حساس و لطیف هستند ، که ممکن است در هنگام شست و شوی لباس هایتان مشکلاتی از قبیل آب رفتن لباس ها حتی با یک بار شست و شو تغییر سایز بدهد و یا بدتر از آن از بین برود .

اما نگران نباشید با شست وشوی درست می توانید سال ها از لباس نخی خود استفاده کنید، بدون اینکه کوچیک بشه یا تغییر شکل بده.

.

برای شستشوی مناسب یک لباس ،  ابتدا سراغ اطلاعات مربوط به شستشوی لباس بروید که آن بر روی پارچه کوچکی در درون لباس قرار دارد و اصطلاحا بروشور لباس نامیده می شود. در این بخش شما اطلاعات خوبی در مورد درجه حرارت آب ، مدت زمان مورد نیاز برای شستشو و اطلاعات دیگری را بدست می آورید.

برای شست وشوی بهتر لباس ها بایستی به صورت جداگانه شسته شود که این جداسازی از رنگ تا جنس های مختلف لباس را شامل می شود برای مثال لباس هایی که در هنگام شستشو و پس از آن تولید کرک و پرز می کنند بایستی از سایر لباس ها جدا شده و به صورت جداگانه شسته شوند و یا رنگ های روشن و تیره کاملا جداگانه شسته شوند.

.

یکی از اشتباهات متداول در شست و شو  که به بافت لباس نیز آسیب میزند شستن همزمان لباس های رنگی با لباس مشکی است.

بهتر است  لباس ها را بر اساس میزان کثیف بودنشان نیز طبقه بندی کرده و  لباس های کمتر کثیف تر را باهم و لباس هایی که بیشتر کثیف هستند را با هم بشویید.

.

لباس های رنگی را ترجیحا پشت رو کرده و بعد داخل ماشین لباسشویی ریخته و شسته شود.

.

اگرقصد شست وشوی پارچه ی لطیف و حساسی رادارید سعی کنید تا از شستشوی دستی و نرم کننده با آب سرد استفاده کنید. در صورتی که قصد داشتید از ماشین لباس شویی استفاده کنید از دور آرام و کوتاه مدت استفاده کنید.

در کل بهتر است از مواد شوینده ملایم استفاده کنید و از مقدار کمتری استفاده کنید خیلی ها فکر میکنند با بیشتر ریختن مواد شوینده لباس ها تمیز تر خواهد شد در صورتی که این چنین نیست و فقط آسیب پذیری را افزایش میدهد اگه لباس هایتان زود به زود نیاز به شست و شو دارند می توانید تنها از یک آب کشی ساده استفاده کنید.

.

سعی کنید پس از اتمام شست و شوی لباس ها سریع آنها را پهن کرده و از ماندن آنها در ماشین لباسشویی خودداری کنید.

قبل از شستن لباس های لکه دار سعی کنید لکه را با محلول مناسب پارچه از بین ببرید و قبل از ازبین رفتن کامل لکه لباس از شستن آن منصرف شوید.

از وارد کردن حجم زیادی از لباس به درون ماشین خودداری کنید. این حرکت باعث می شود تا زمان شستشو افزایش پیدا کرده و به بافت لباس آسیب آورد شود.

.

.

اگر برای شستن لباس ها از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، برای لباس های نخی درجه حرارت ماشین را روی آب سرد بذارید و درجه جنس لباس رو هم روی گزینه لباس های لطیف تنظیم کنید. بلافاصله بعد از شسته شدن لباسا اونا رو از ماشین دربیارید و آویزون کنید .

.

لباس ها را داخل خشک کن ماشین لباسشویی قرار ندهید زیرا حرارت آن برای پارچه های نخی مناسب نیست و آسیب جدی به بافت لباس وارد می شود.

می توانید برای وارد شدن کمترین آسیب به بافت پارچه، لباس های نخی را با دست بشورید، تشت را با آب سرد پر کنید و با ملایمت اینکار را انجام بدید یکی از دلایل آب رفتگی پارچه های نخی و پشمی استفاده از آب داغ در زمان شست و شو است زیرا آب داغ نه تنها به ریز بافت های لباس آسیب میرسونه بلکه باعث کوچک شدن یا همان آب رفتن لباس می شود . برای آبگیری  لباس های نخی چنگ زدن و چلاندن لباس ها رو فراموش کنید و بعد از آب کشی لباس را بین یک حوله تمیز بپیچید و آب اضافه اش را بگیرید. بعد از یک تکان ملایم آویزان کنید.

.

می توانید پس از شستن لباس های نخی برای آویزان کردن اول آن را به چوب لباسی بزنید و بعد با چوب لباسی به بند آویزان کنید دقت کنید که لباس نخی مرطوب را در معرض آفتاب و باد مستقیم خشک نکنید.

.

جنس پارچه لباس نیز تاثیر بسزایی دارد و در هنگام خرید علاوه بر دوخت لباس به جنس آن دقت زیادی داشته باشید اکثر برندهای معتبر به جنس پارچه و آبرفت آن قبل از دوخت لباس توجه می کنند از جمله برند “پریمو” برای تهیه پارچه محصولات خود از بهترین الیاف استفاده می کند و قبل از دوخت لباس ها از کیفیت بالای آن اطمینان حاصل می شود.

.